Czym właściwie jest auto detailing ?

Niejednokrotnie widząc czysty samochód na ulicy mówimy, że wygląda tak jak z salonu. Okazuje się jednak, że nie zawsze będzie to dobre spostrzeżenie. Samochody opuszczające sprzedawców są doskonale czyste, jednak rzadko kiedy będzie to zasługa ich krótkiego życia. Zazwyczaj będzie to związane z pracą wykonywaną przez auto detailerów. Ktoś pewnie spyta, jak to się dzieje, że nowe samochody są czyszczone tak samo jak auta używane?

Rzeczywiście tak jest ponieważ dzięki temu nadaje się tapicerce i lakierowi wyjątkowej świeżości. Jeśli nowe samochody wymagać będą detailingu to czym on tak naprawdę będzie? Przecież auto prosto z fabryki nie jest narażone na brudne powietrze i deszcze postaramy się powiedzieć o co tak naprawdę chodzi.

Pielęgnacja i ochrona samochodu

Na początek trzeba się w ogóle zastanowić nad tym czym takim będzie auto detailing. Pod tym hasłem znajduje się trwający nawet kilka dni proces oczyszczenia, konserwacji i renowacji samochodu czy jego pojedynczych elementów. Efektem będzie uzyskanie pojazdu w stanie pokazowym określanym jako show car. Usługę taką wykonuje się i na autach używanych i na takich prosto z salonu, by usunąć drobne uszczerbki, które mogły się pojawić w trakcie transportu. Auto detailing dbać będzie nie tylko o zewnętrzną stronę pojazdu, w równym stopniu będzie się również skupiać na jego wnętrzu.

Finalnie otrzymuje się idealnie przygotowane auto, oślepiająco wyglądający lakier, który będzie gwarantował zachwyt wśród innych. Dlaczego więc takie prace będzie się wykonywać? Powodów jest wiele. Najpopularniejsze to chęć podniesienia wartości takiego pojazdu i zwiększenia jego żywotności a niekiedy po prostu chęć posiadania pięknego auta.

Konserwacja auta

Zabiegi car detailingu

Auto detailing dzielić będzie można na jego realizację pod kątem zewnętrznym i wewnętrznym. Prace jakie będą prowadzone w środku pojazdu skupiać się będą na tapicerce, plastikach i innych elementach wyposażenia. Nie będzie to zwykłe pranie i odkurzanie, lecz przemyślane i skrzętnie wykonywany szereg działań, które skupiają się na każdym detalu. Poza tekstyliami czyści się uszczelki, kokpit, listwy i inne detale. Żaden szczegół nie powinien być pomijany, ponieważ finalnie mamy mówić o zachwycie.

Konserwacja i zabezpieczenie

Poza czyszczeniem auto będzie we wnętrzu również konserwowane i zabezpieczane. Do wykonania tych czynności używa się specjalnych kosmetyków, które w sklepach motoryzacyjnych najczęściej nie są dostępne, po prostu detailerzy mają swoich dostawców, od których sprowadzają te środki i sięgają po najlepsze dostępne na rynku produkty, które gwarantują jakość wykonanych usług.

Jeśli chodzi o elementy zewnętrzne działania detailerów będą się skupiać na elementach lakieru. Nie jest to jednak zwykłe mycie i polerowanie, ale również pomiary lakieru, również usuwanie wszelkich zabrudzeń takich jak asflat czy smoła, pozostałości po owadach, zadrapania, wgniecenia czy zmatowienia. Jedynie w ten sposób będzie można uzyskać nieskazitelny blask i wygląd.

Autor

Piotr Banaszek

Redakcja fiatforum.com.pl