Jak pozbyć się smoły i trudnych plam z karoserii?

Na polskich drogach często prowadzone są remonty i trzeba poruszać się objazdami, rozjeżdżać wstępne naprawy. Tak niestety na naszej karoserii mogą się pojawić plamy z asfaltu, których potem będzie trudno się pozbyć. Pamiętajmy, że zawsze plam powinniśmy pozbywać się najszybciej jak się da, ponieważ im dłużej tam będą tym trudniej będzie je zmyć.

Jak więc pozbyć się takich lepkich substancji? Gdy tylko zauważymy, że taka plama się pojawiła trzeba rozpocząć działania. Każda kolejna godzina będzie powodować, że substancja będzie się coraz bardziej wklejać w lakier i coraz mocniej związuje.

Usuwanie plam

Szmatka czy ręcznik na samym początku może być pierwszą próbą usuwania zanieczyszczeń. Owszem nie jest to dla lakieru miłe, ale nawet takie małe uszkodzenie będzie lepsze niż wrastanie smoły w lakier. O tego typu zabrudzenia łatwiej będzie latem, gdy wiele dróg jest w budowie i w remoncie. Gdy plamy będą trafiać na rozgrzany lakier będzie to jeszcze gorsze, łatwiej będzie go uszkodzić. Jeśli zabrudzenie będzie dość świeże dość łatwo będzie można je pokonać.

Usuwanie plam z karoserii

Podczas zdejmowania plam trzeba będzie starać się o to, by ich nie rozsmarować. Zaczynamy od mycia najlepiej całego auta, ponieważ plamy ze smoły występują nie pojedynczo. Szczególna uwaga idzie na maskę, błotniki, nadkola oraz progi. Gdy auto będzie dobrze umyte możemy oczekiwać, że zobaczymy bez problemu to wszystko co pozostało.

Preparaty chemiczne

Wtedy można sięgnąć po chemiczne środki do czyszczenia. Mamy dostępne na rynku specjalne środki do usuwania smoły, zawierają one benzynę, naftę bądź ksylen. W bezpiecznych porcjach będą gwarantować bezpieczeństwo dla lakieru i jednocześnie będą zmywać plamy. Ubrudzone miejsca należy spryskać takim preparatem i odczekać kilka minut. Powinniśmy zawsze postępować zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli zabrudzenie ma już więcej dni i przyschło rozwiązaniem będzie glinka lakiernicza, która skutecznie usuwa zabrudzenia a jednocześnie nie będzie niszczyć lakieru, dzięki temu będzie on lepiej zabezpieczony przy zmywaniu plamy.

Autor

Piotr Banaszek

Redakcja fiatforum.com.pl