Auto Detailing – o co tak naprawdę chodzi?

Samochód oraz karoseria będą narażone na różne czynniki zewnętrzne i to niezależnie od pory roku. Pojawiać się mogą różne opady atmosferyczne, niska, wysoka temperatura, promienie słoneczne oraz owady. Wszystko to będzie bezpośrednio wpływać na stan lakieru. Także drogi niskiej jakości mogą być przyczyną zniszczenia lakieru przez odpryskujące kamienie.

Może wpływać na lakier również sól drogach w okresie zimowym. Powłoki jak uważają klienci mają charakter tylko dekoracyjny a to błędne przekonanie. W praktyce są one bowiem takim elementem, który dodatkowo powinien także chronić nasz samochód przed innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą lakier zniszczyć. Trzeba o niego należycie dbać, jeśli chcemy go zachowywać w dobrym stanie. Na powłoce lakierniczej mamy czasami nawet cztery odrębne warstwy nakładane jedna na drugą i tak tworzy się zabezpieczenie przed rdzą. Oprócz tego wprowadza się różnorakie elementy, które mają służyć do poprawy kolorystyki, lakier bezbarwny, którzy także wpływa na połysk.

Jeśli ktoś zastanawia się jak powinno się dbać o lakier powinien zwracać uwagę na car detailing. To kompleksowe podejście do całego procesu pielęgnacji i ochrony, które sprawi, że auto będzie wyglądało jak takie prosto z salonu. Nie ma tutaj znaczenie ile lat ma samochód zawsze będzie można taki zabieg wykonać. Poszczególne etapy jakie będą realizowane mycie, przygotowanie samochodu, korekta, zabezpieczenie.

Kosmetyka samochodowa

Mycie

Detaling to proces, który rozpoczyna się od mycia i do tego wykorzystuje się produkty, których pH będzie neutralne i dlatego dobrze się to sprawdzi. Jeśli chodzi o marketowe substancje służące do mycia samochodu mogą one być szczególnie agresywne, mogą zniszczyć także nałożony na samochód wosk. Jednocześnie mycie dzięki takim środkom o odpowiednim pH będzie delikatniejsze. Zawsze używamy dwóch wiader, w jednym powinna znajdować się czysta woda,by nie przenosić brudu na lakier.

Glinka

Glinkowanie samochodu to przygotowywanie go, tak by usunąć dodatkowe zabrudzenia, których nie będzie się dało usunąć myciem. Jest to prosty proces, z którym praktycznie każdy sobie poradzi.

Korekta

To kolejne zadanie jakie będzie trzeba wykonać. Tutaj na początek dokonuje się korekty, dzięki czemu usuwa się niedoskonałości a następnie dopiero poleruje, by uzyskać świetny połysk.

Zabezpieczenie lakieru

Lakier na zakończenie prac musi być także zabezpieczony. Jeśli wykorzystywane będą dobre kwarcowe powłoki oraz świetny wosk nasz lakier będzie rzeczywiście skutecznie zabezpieczony.

Autor

Michał Biel

Redakcja fiatforum.com.pl