Na czym polega auto detailing?

Auto detailing to taki proces, który polega na kompleksowym czyszczeniu, renowacji i konserwacji pojazdu samochodowego i jego elementów, które znajdują się w środku i na zewnątrz. Auto detailing podnosić będzie walory użytkowe i estetyczne samochodu a także zwiększy jego wartość rynkową.

Dla kogo jest auto detailing i na czym polega?

Jest to usługa, która ma sprawić, że auto będzie doprowadzone do idealnego stanu wizualnego i wewnątrz i na zewnątrz. Procesowi poddawane mogą być auta nowe oraz używane, kilkuletnie. Już na samochodach prosto z salonu obecnie są niekiedy małe zarysowania, które pojawić się mogą w czasie transportu. Usuwa się je i zabezpiecza powłoką sealantu oraz wosku. Z kolei gumowe i plastikowe elementy będą konserwowane. W starszych samochodach auto detailing to również korekta powłoki lakierniczej, czyszczenie nadkoli, wnęk silnika, bagażnika czy szyberdachu oraz wnętrza.

Detailing często jest mylnie łączony z myciem tapicerki, polerką lakieru, którą oferować będą również salony lakiernicze. Tymczasem usługi detailingowe to jednak coś więcej. proces renowacji może zajmować nawet kilka dni. Wagę przykłada się tutaj szczególnie do działań precyzyjnych.

Renowacja auta

Na samym początku samochód będzie myty przy użyciu specjalnej rękawicy oraz myjki ciśnieniowej, by usunąć kurz oraz brud. następnie czyścić się go specjalną glinką, która wyciągnie brud niewidoczny dla oka. Później będzie można sprawdzić grubość powłoki i oczywiście uzupełniać te wszystkie niedoskonałości i braki jakie na lakierze mogą występować. Korekcje można także poddać lampy i reflektory, jeśli tego wymagają.

Zabezpieczenie pojazdu po auto detailingu

Po tym jak korekta będzie wykonana powierzchnia lakieru będzie jeszcze zabezpieczona. Wybór preparatów w tym zakresie jest bardzo duży. Świetnie sprawdzają się produkty oparte na wosku carnauba czy propolisie. Nie będą to produkty drogie a jednocześnie dają one lepsze efekty niż ich odpowiedniki syntetyczne.

Osobnym zagadnieniem są specjalistyczne powłoki ochronne, które bazują na rozwiązaniach z zakresu nanotechnologii jak to się dzieje np. w przypadku powłok kwarcowych. Zabezpieczenie będzie także konieczne na innych elementach między innymi listwach, uszczelkach oponach czy elementach chromowanych,. Na felgi nakłada się wosk przygotowany pod kątem ciężkich warunków. Dzięki temu łatwiej będzie usuwać bród i kurz z kół.

Ważny etap to również renowacja wnętrza. Oczyszcza się go i zabezpiecza wszystkie powierzchnie z użyciem specjalnych odżywek, które chronią przed promieniowaniem UV i mogą także poprawiać wygląd.

Autor

Michał Biel

Redakcja fiatforum.com.pl