Jak znaleźć odpowiedni dla siebie samochód (7 rzeczy do rozważenia)

Powodów, dla których warto pomyśleć o zakupie nowego samochodu, jest zawsze wiele. Zmieniają się okoliczności w naszym życiu, które często są powodem zmiany pojazdu lub zakupu pojazdu po raz pierwszy w życiu. Prawdziwym problemem dla kupujących jest znalezienie samochodu, który będzie dla nas odpowiedni.

Według producentów każdy samochód, który chcą nam sprzedać, jest tym właściwym. Może to sprawić, że poszukiwania staną się niezwykle frustrujące. Konkurencja między markami jest tak ostra, że można poczuć się nieco bombardowanym i naciskanym przez różne techniki sprzedaży stosowane przez pracowników każdego dealera.

Te trudności są inspiracją dla dzisiejszego bloga. Dziś naszym jedynym celem jest pomoc w znalezieniu samochodu najlepiej dostosowanego do Twoich potrzeb. Innymi słowy, nasz dzisiejszy blog poświęcony jest znalezieniu odpowiedniego samochodu dla Ciebie.

Spis treści show Co to jest "właściwy samochód"? 7 wskazówek, jak znaleźć odpowiedni dla siebie samochód 1. Ustal priorytety swoich potrzeb 2. Uwzględnij także swoje pragnienia 3. Budżet, budżet, budżet 4. Zaplanuj dłuższe poszukiwania 5. Zwiększ liczbę jazd próbnych 6. Uwzględnij samochody używane 7. Nie wykluczaj leasingu Ostatnia rada - najpierw się prześpij

Co to jest "właściwy samochód"?

Istnieje zapewne wiele sposobów na zdefiniowanie tego wyrażenia. Czy właściwy samochód jest...

  • ...najpiękniejszy?
  • ...najsłynniejsza marka?
  • ...najszybszy?
  • ...najbogatszy w miejsca do przechowywania i siedzenia?
  • ...najlepszy pod względem zużycia paliwa?
  • ...najbogatszy w funkcje ADAS?
  • ...najbardziej naszpikowany gadżetami i technologią?
  • ... to, na co Cię stać i co zmieści się na Twoim podjeździe lub w garażu?

I w ten sposób można dalej zadawać pytania? Czym dokładnie jest "odpowiedni samochód" dla Ciebie? Te pytania pokazują, że właściwy samochód zależy od okoliczności, w jakich się znajdujesz, i to właśnie będzie podstawą pierwszej części naszej listy porad dotyczących zakupu.

7 wskazówek, jak znaleźć odpowiedni samochód dla siebie

1. Określ priorytety swoich potrzeb

Pierwszą rzeczą, którą zawsze powinieneś zrobić, jest zadanie sobie pytań, o których wspomnieliśmy powyżej, dotyczących tego, jakie rzeczy w nowym samochodzie mają dla Ciebie znaczenie. Chociaż jeden wymóg może się wyróżniać, np. liczba miejsc siedzących, rodzaj paliwa lub przestrzeń ładunkowa, niezmiennie będzie istniało wiele czynników, które będziesz chciał wziąć pod uwagę.

Na przykład nabywcy poszukujący nowego samochodu rodzinnego będą prawdopodobnie brać pod uwagę przede wszystkim oszczędność paliwa, pojemność miejsc siedzących, przestrzeń ładunkową, schowki wewnętrzne, możliwość dodania bagażnika dachowego, koszty ubezpieczenia i koszty podatkowe. Z kolei młody pracownik umysłowy może preferować elegancki wygląd sedana lub coupe, silnik, moc, kolor nadwozia i wystrój wnętrza. Chcą mieć samochód, który robi wrażenie. Różne potrzeby osobiste wpływają na proces poszukiwania odpowiedniego samochodu dla siebie.

Zadaj powyższe pytania, zastanów się, do czego będziesz używać samochodu, i potraktuj te kwestie priorytetowo przy wyborze odpowiedniego modelu. W ten sposób zmaksymalizujesz swoje szanse na zdobycie właściwego samochodu, nawet jeśli okaże się, że jest to model, którego wcześniej nie brałeś pod uwagę.

2. Weź pod uwagę także pragnienia

Nie jest dobrze być całkowicie funkcjonalnym. Nie bój się uwzględniać zarówno tego, czego pragniesz, jak i tego, czego potrzebujesz. W naszej pierwszej wskazówce mówimy tylko, że lepiej jest ustalić priorytety swoich potrzeb. Nie oznacza to jednak, że należy zignorować rzeczy, których się bardzo pragnie. W końcu prawdopodobnie będziesz właścicielem tego samochodu przez kilka następnych lat.

Jak podaje serwis autolist.com, średni czas użytkowania samochodu w Ameryce wynosi około sześciu lat. To trudna propozycja, aby przez ponad pół dekady jeździć samochodem, który jest wyłącznie funkcjonalny i nie ma w sobie nic, co by się naprawdę podobało lub było potrzebne. Istnieją proste rzeczy, które można uzyskać dokładnie tak, jak się chce, nie rezygnując z czystych potrzeb i funkcji.

Na przykład można wybrać kolor nadwozia, rozmiar i styl kół ze stopu, opcjonalne wyposażenie dodatkowe i pakiety z dodatkowymi funkcjami, które poprawiają wrażenia z jazdy każdym samochodem, jakim się jeździ. Lista rzeczy jest długa. Można wiele zmienić w samochodzie pod względem kosmetycznym i przy użyciu prostych elementów, które w niczym nie umniejszają znaczenia tych rzeczy, które uznaliśmy za "niezbędne".

3. Budżet, budżet, budżet

Kolejna trudniejsza część naszej listy wskazówek dotyczy planowania budżetu. Jest to rzecz, którą większość ludzi uważa za najtrudniejszą, jeśli chodzi o ich samochody, ponieważ nie chcą lub nie mogą poświęcić czasu, aby usiąść i przeliczyć liczby. Być może problem polega na tym, że liczb przy zakupie samochodu, czy to nowego, czy używanego, jest bardzo dużo. Oto kilka rzeczy, które trzeba będzie przeanalizować.

  • Cena na naklejce - a to dopiero początek.
  • Podatki i rejestracja
  • Dodatkowe opłaty pobierane przez dealera
  • Koszty leasingu (jeśli zdecydujesz się na leasing)
  • finansowanie samochodu i oprocentowanie
  • Koszty bieżące, takie jak paliwo
  • Koszty utrzymania - sprawdź ranking Edmunds dotyczący rzeczywistych kosztów posiadania
  • Potencjalna wartość odsprzedaży po 4-6 latach.

Pierwszą i najważniejszą kwestią będzie podjęcie decyzji i ustalenie kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na zakup samochodu. Właściwą drogą jest kwota, na którą można sobie wygodnie pozwolić. Jeśli nie stać Cię na Jaguara lub Bentleya, to smutna prawda jest taka, że nie są to jeszcze odpowiednie samochody dla Ciebie. Dobrą zasadą jest, aby nigdy nie wydawać więcej niż 15 procent miesięcznej pensji, jeśli jest to nowy samochód, i 10 procent, jeśli jest to samochód używany. Inne koszty, takie jak paliwo i ubezpieczenie, pochłoną prawdopodobnie kolejne siedem procent Twoich dochodów.

Dobrym sposobem na ustalenie budżetu za jednym razem jest rozmowa z bankami i kasami oszczędnościowo-kredytowymi, aby dowiedzieć się, jaki kredyt samochodowy można uzyskać. Jeśli bank lub unia kredytowa wstępnie zatwierdzi kredyt w wysokości do 20 000 USD, to już masz swój pułap. Jeśli 20 000 USD to kwota, na którą możesz sobie pozwolić, to wszystko poniżej tej sumy będzie łatwiejsze do opanowania.

Jeśli chodzi o planowanie budżetu na nowy samochód, weź pod uwagę wszystkie powyższe kwestie. Przejrzyj wszystkie liczby raz i drugi, aby upewnić się, że wszystko się zgadza. Pamiętaj o ostrożnych kalkulacjach, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

4. Zaplanuj dłuższe poszukiwania

Nie myśl, że kupno nowego samochodu kiedykolwiek będzie polegało tylko na podjechaniu do salonu, wskazaniu modelu, zapłaceniu i odjechaniu. Nawet jeśli wszystko odbywa się we właściwy sposób, nie można mieć pewności, że ma się odpowiedni samochód dla siebie, jeśli nie przeprowadzi się dłuższych i bardziej intensywnych poszukiwań. W pierwszej kolejności należy rozważyć wiele różnych modeli, marek i różnic między nimi. Na podstawie tych wstępnych badań można stworzyć krótką listę, która zostanie poddana dokładniejszej analizie i jeździe próbnej.

Po uwzględnieniu badań, zapytań, planowania i ustalania budżetu, testowania, a następnie podejmowania ostatecznych decyzji, zajmie to co najmniej kilka tygodni, a być może nawet miesiąc, jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że kupisz odpowiedni samochód.

5. Rozszerz jazdę próbną

Jest to część, w której większość kupujących popełnia błąd. Podczas jazdy próbnej biorą samochód od dealera lub sprzedawcy, przejeżdżają nim kilka razy wokół bloku, może przez lokalne centrum miasta, ale potem po prostu zabierają go z powrotem i uważają, że zadanie zostało wykonane. Jazda próbna powinna być naprawdę dokładna.

Załóżmy, że masz krótką listę pięciu samochodów. Zacznij od prostej jazdy próbnej, która obejmie jak najwięcej z poniższych czynników:

  • Jazda po drogach o małej i dużej prędkości, aby sprawdzić różne style jazdy.
  • Jazda w mokrych warunkach pogodowych
  • Trasa z trudnymi zakrętami i nawrotami
  • wykonanie manewru parkowania lub innego manewru (np. trzypunktowego skrętu w lewo)
  • Sprawdzenie widoczności przez przednią szybę i podczas korzystania z lusterek.
  • Sprawdzenie łatwości dostępu do różnych elementów sterujących

Z tego wstępnego testu wybierz tylko 1 lub 2 samochody do dłuższego testu. Jeśli uwzględniłeś wszystkie czynniki wymienione powyżej, powinieneś mieć dobre wyobrażenie o osiągach, możliwościach i ogólnych odczuciach z jazdy samochodem w różnych warunkach. Jedynym sposobem, aby naprawdę przekonać się, że dany samochód jest odpowiedni dla Twojego stylu życia, jest wypożyczenie go na kilka dni lub tydzień i korzystanie z niego w normalny sposób.

Jest to najlepszy możliwy test, aby upewnić się, że wybrany samochód jest rzeczywiście odpowiedni dla Ciebie.

6. Uwzględnij samochody używane

Kupując samochód, nie powinieneś automatycznie pomijać w swoich poszukiwaniach samochodów używanych. Niektórzy ludzie tak robią, uważając, że samochody używane są automatycznie gorsze od fabrycznie nowych. To prawda, że pod pewnymi względami samochody używane nie dorównują swoim nowszym odpowiednikom, które są wyposażone w najnowsze technologie i inne funkcje. Nie oznacza to jednak, że samochody używane nie mają nic do zaoferowania.

Przede wszystkim, samochody używane są znacznie tańsze w zakupie i ubezpieczeniu. Znaczne oszczędności można uzyskać nawet kupując samochód z roku o rok wcześniejszego niż obecny rok modelowy. Taki samochód będzie miał prawie wszystkie te same cechy, co nowy, ale będzie znacznie tańszy, ponieważ dealerzy są zdesperowani, aby pozbyć się starych zapasów.

Po drugie, samochody używane pozwalają na przekroczenie pierwotnego budżetu. Za kwotę 30 000 USD można kupić o wiele więcej samochodów na rynku używanym niż na rynku nowych samochodów. Możesz wybrać wyższy poziom wykończenia lub dokupić dodatkowe akcesoria i funkcje, na które w innym przypadku nie byłoby Cię stać.

7. Nie wykluczaj leasingu

Tak jak nie należy wykluczać samochodów używanych, nie należy również wykluczać leasingu. Niektórzy twierdzą, że leasing to zły pomysł, ponieważ płacisz i płacisz, ale nie zyskujesz żadnego realnego kapitału własnego samochodu, chyba że na końcu dokonasz ostatecznej płatności balonowej. Jest to po prostu sposób wydawania pieniędzy bez żadnych wymiernych korzyści w zamian. Nie jest to stwierdzenie nieprawdziwe, ale nie oznacza tak wiele, jak uważają krytycy.

Leasing daje dużą elastyczność i jest sposobem na sfinansowanie pojazdu bez konieczności wpłacania ogromnej kaucji. Fakt, że po zakończeniu leasingu można go zwrócić, oznacza, że miesięczne raty są często niższe niż w przypadku kredytu samochodowego. Jeśli stać Cię na zapłacenie końcowej raty za samochód, to możesz go kupić, ale jeśli nie, to możesz go zwrócić i wymienić na najnowszy model. Leasingowane samochody, dzięki temu, że przez większość czasu są fabrycznie nowe, mają też minimalne koszty utrzymania.

Leasing ma też swoje zalety i może się okazać, że będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem, jeśli na przykład wiesz, że samochód będzie Ci potrzebny tylko przez krótszy okres niż przeciętnie 6 lat.

Ostatnia rada - najpierw się prześpij

Ostatnia rada, aby upewnić się, że jest to właściwy samochód dla Ciebie: prześpij się z nim, zanim podpiszesz jakiekolwiek dokumenty lub podejmiesz ostateczną decyzję. Dealerzy będą czekać co najmniej przez noc, abyś mógł przemyśleć wszystkie za i przeciw swojej decyzji i pozwolić sobie na spokojny sen, aby przetworzyć wszystkie informacje, które niewątpliwie kłębią się w Twojej głowie.

Podobnie jak w przypadku wielu życiowych problemów, kiedy się z nimi prześpisz, rano często wiesz już dokładnie, czego chcesz. Jeśli samochód, który tak bardzo podobał Ci się poprzedniego dnia, jest nadal tym, o którym myślisz tak samo następnego dnia, to oczywiście pociągnij za spust i sfinalizuj sprzedaż.

Autor

Michał Biel

Redakcja fiatforum.com.pl