Charakterystyka auto detailingu

Bez względu na to, z jak dużym zaangażowaniem troszczymy się o nasz samochód, w pewnym momencie zaczynamy dostrzegać obecność pierwszych zabrudzeń, drobnych rys oraz innych niedoskonałości. Wykorzystanie samochodu wydaje się czymś nieuchronnym, pewnych zniszczeń po prostu nie da się więc uniknąć. Nie oznacza to jednak, że musimy się na to godzić.

Z pomocą przychodzi nam między innymi auto detailing, a zatem szereg procesów, dzięki którym będziemy mogli liczyć nie tylko na odświeżenie, ale również na wyczyszczenie i renowację pojazdu, jaki wykorzystujemy.

Renowacja karoserii

Auto detailing niesie za sobą również korzyści na przyszłość, może bowiem zabezpieczyć samochód przed szkodliwym wpływem, jaki często wywierają na niego czynniki atmosferyczne. Tylko od nas zależy, na jaką skalę zabiegów renowacyjnych się zdecydujemy, najlepiej jednak zacząć od tych elementów samochodu, które brudzą się najczęściej. Tu na pierwszy plan wysuwa się karoseria. Jej czyszczenie należy rozpocząć od sięgnięcia po wodę, specjalną glinkę samochodową oraz po inne profesjonalne kosmetyki.

Konserwacja samochodu

Polerowanie i czyszczenie

Takie wstępne czyszczenie może okazać się ważniejsze niż moglibyśmy sądzić, tak naprawdę bowiem, dopiero po jego zakończeniu można próbować odpowiedzieć sobie na pytanie o to, w jakim stanie znajduje się pojazd i jakie zmiany powinno się wprowadzić. Jeśli po czyszczeniu ujawnią się mniejsze lub większe rysy, nie musi być to wcale powód do niepokoju. Samochód może być polerowany i oczyszczany i to zarówno ręcznie, jak i maszynowo w zależności od tego, jak poważne są zaobserwowane przez nas uszkodzenia.

Blask i ochrona

Oczywiście, auto detailing nie ogranicza się wcale do radzenia sobie z rysami. Jest nieoceniony również wówczas, gdy zależy nam na karoserii, która błyszczy sprawiając, że pojazd wygląda tak, jak gdyby właśnie opuścił salon samochodowy. W celu ochrony lakieru pokrywa się ją specjalną powłoką zabezpieczającą, zwraca się też uwagę na inne elementy samochodu takie, jak szyby, felgi oraz reflektory. Wszystkie muszą być nie tylko dokładnie wyczyszczone, ale i zabezpieczone.

Autor

Piotr Banaszek

Redakcja fiatforum.com.pl