Pierzemy tapicerkę i usuwamy brzydkie zapachy z kabiny

Usuwanie brzydkich zapachów z kabiny samochodu to przede wszystkim zadanie polegające na wykonaniu dokładnego i profesjonalnego prania tapicerki. Brzydkie zapachy jakie się wydobywają z samochodu, są spowodowane jej zabrudzeniem, a konkretnie roztoczami, które rozwijają się kurzu znajdującym się w i na tapicerce.

Roztocza mogą żyć i w starych, i w nowych samochodach, więc brzydkie zapachy nie są tylko problemem starych samochodów, przez co nie należy uznawać, że w starym aucie musi brzydko pachnieć. Wykonane tapicerki w odpowiedni sposób może załatwić sprawę, ale czasami problemy mogą mieć inne podłoże.

Wymiana filtru kabinowego

Bardzo często brzydki zapach kabiny pochodzi z filtra kabinowego, czyli z filtra, przez który przechodzi powietrze wpadające do kabiny. Zapchany filtr to miejsce rozwoju bakterii i grzybów, co powoduje brzydki zapach Po wymianie takiego filtra znika źródło brzydkich zapachów i poprawia się ruch powietrza w kabinie, co też jest ważne.

Ozonowanie

Innym źródłem brzydkiego zapachu jest zalanie pojazdu, a właściwie efekty takiego zalania. Wszelki pojazdy po powodzi i podobnych sytuacjach zawsze będą nacechowane brzydkim zapachem, ponieważ gniciu zaczyna podlegać ich konstrukcja. Różnymi zabiegami kosmetycznymi, na przykład ozonowaniem, można usunąć brzydkie zapachy na chwilę, ale nigdy samochód nie będzie w dobrym stanie. Dlatego trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do atrakcyjnych ofert w komisach samochodowych zaraz po powodziach i większych ulewach. Stoją tam wtedy samochody z uchylonymi oknami oraz licznymi choinkami zapachowymi na lusterku. Można mieć pewność, że brzydki zapach z nich nigdy nie zniknie.

Czyszczenie tapicerki samochodowej

Odkurzanie i pranie

Przechodząc do prania tapicerki, zacząć trzeba od odpowiedniego przygotowania. Polega ono na dokładnym odkurzeniu samochodu w celu usunięcia wszystkich potencjalnie lotnych elementów z kabiny. Trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie zakamarki oraz miejsca zazwyczaj zasłonięte. Można nawet pokusić się o wyjecie foteli. Ma to na celu wyłapanie wszelkich resztek jedzenia lub podobnych zanieczyszczeń organicznych, których gnicie powoduje brzydki zapach, jak również usunięciu kurzu, którzy po kontakcie z wodą zmieniłby się w odrażającą breję. Taka breja jest trudna do usunięcia i plami samochód.

Samo pranie wykonamy odkurzaczem piorącym lub specjalnymi płynami w formie sprayu, które są do kupienia w każdym sklepie z kosmetykami samochodowymi. Na mały samochód zazwyczaj potrzeba 2-4 opakowań, na większe samochody odpowiednio więcej. Czyszczenie jest proste, ale zazwyczaj dość czasochłonne.

Autor

Bartosz Gradowski

Redakcja fiatforum.com.pl