Wybieramy wózki dziecięce i foteliki samochodowe

Kupowanie rzeczy dla dziecka to wielka z pewnością przyjemność, ale trzeba to robić przede wszystkim z głową. Jednym z ważniejszych zakupów będzie na pewno odpowiedni wózek dla dziecka. Spędzi w nim ono sporo czasu, więc nie wystarczy, by po prostu podobał nam się wizualnie, musi być również bezpieczny i wygodny. Wózki są bardzo różne, mają różne kształty i rozmiary, wykonane są z różnego rodzaju materiałów, a my nie wiemy, czym właściwie kierować się przy zakupie. 

Gondole i spacerówki

Możemy kupić jeden wózek, który będzie się przekształcał wraz ze wzrostem naszego dziecka dziecka, jak również możemy najpierw kupić jeden wózek, a jak dziecko z niego wyrośnie, drugi. Podstawowa gondolówka starczy nam na jakieś pół roku, po czym trzeba się wyposażyć w spacerówki. W przypadku bardziej złożonych, adaptacyjnych wózków jest nawet możliwość przekształcenia ich w foteliki samochodowe.

Trzy lub cztery koła

Popularność zyskują sobie ostatnio wózki na trzech kolach. Chociaż wydają się mniej stabilne niż wózki na kołach czterech, są znacznie lżejsze i można je poskładać do bardzo małych rozmiarów. Jest to wielkie ułatwienie w transporcie i dla ludzi z małymi mieszkaniami czy mieszkających na blokach, gdzie wózek trzeba wnosić po schodach. Warto jest też upewnić się, że kupowany przez nas wózki zmieści się wszędzie tam, gdzie będziemy chcieli go zabrać, na przykład czy zmieści się w bagażniku samochodu.

Inni przeczytali również: Fotelik samochodowy - jak wybrać? >>

Rączki

Rączka może być bardzo wygodna i dawać znakomitą kontrolę nad wózkiem. Dla przetestowania jej funkcjonalności można zrobić spacer po sklepie. Jeśli mąż i żona mają wyraźnie różny wzrost, upewnijmy się, że jest regulacja wysokości, bo inaczej będzie problem. Najważniejsza jest mimo wszystko zwrotność, jaką zapewniać nam będzie dobrze dopasowana rączką. Jeśli pusty wózek nie prowadzi się bardzo łatwo, zapakowany wózek z dzieckiem będzie poważnym problemem.

fotelik dla dziecka

Wózki składane

Coraz więcej wózków można poskładać, ale niektóre systemy składania są skomplikowane, zajmują dużo czasu i nieraz trudno jest je opanować. Jeśli wózek składa się przez dziesięć minut i jesteśmy potem spoceni, na pewno nie jest to wózki funkcjonalny.

Atesty

Każdy wózek powinien posiadać odpowiednie atesty dające nam pewność, że jest to produkt bezpieczny i przetestowany. Wózek posiadający atesty IMID lub PZHT jest oznaczany literką B.

Fotelik samochodowy dla dziecka

Nie da się wyobrazić sobie współczesnego świata bez podróżowania samochodem. Dziecko, by móc się w nim przemieszczać, potrzebuje fotelika samochodowego. Zapewni on mu komfort oraz, co najważniejsze, bezpieczeństwo. Żeby to jednak było możliwe, konieczne jest odpowiednie dobranie fotelika. Nie jest to aż takie trudne.

Który fotelik wybrać?

Niemowlę będzie potrzebowało fotelika z kategorii 0+ dla dzieci do 13 kilogramów masy ciała. Takie foteliki kieruje się tyłem do kierunku jazdy. Kiedy dziecko przekroczy limit wagowy lub minie pierwszy rok jego życia, , będzie potrzebowało fotelika z grupy 1 przeznaczonego dla dzieci o masie ciała od 9 do 18 kilogramów. Pomiędzy 3 i 4 rokiem życia trzeba zdecydować się na kolejny, większy fotelik, taki z wagą dziecka na poziomie 15-36 kilogramów. Pamiętajmy, że nie może od tak sobie zdecydować, że dziecko nie potrzebuje już fotelika. Musi w nim jeździć albo do 15 roku życia, albo do osiągnięcia 150 centymetrów wzrostu. Jest to kwestia bezpieczeństwa, bo pasy nie zadziałają z małym dzieckiem dobrze tylko dlatego, że jest dorosłe jak na swój wiek.

Montaż fotelika w samochodzie

Zamontowanie fotelika w samochodzie jest banalne, ale już zrobienie tego w sposób prawidłowy może okazać się bardziej problematyczne i dlatego warto jest poprosić pracownika sklepu o demonstrację tej czynności. Trzeba też pamiętać, że jeśli fotelik ustawiony jest tyłem do kierunku jazdy, wszystkie poduszki powietrzne w jego otoczeniu muszą być koniecznie dezaktywowane. Samo wyłączenie poduszek powietrznych może być też niewystarczające, ponieważ poważne uszkodzenie pojazdu może doprowadzić do ich wybuchu nawet w sytuacji, kiedy mechanizm jest wyłączony. Dlatego najlepszym miejscem do przewożenia dziecka jest tylna kanapa.

Ważne elementy

Oceniając foteliki warto zwrócić uwagę na jego skorupę, czyli na to, co będzie amortyzowało siły uderzenia w czasie kolizji. Skorupa powinna być masywna i wysoka. Przydatna może być też dodatkowa wkładka, dzięki której możliwa jest poprawa ustawienia dziecka w czasie jazdy, co pomoże w razie wypadku lepiej rozłożyć siły działające na dziecko.

 

Autor

Michał Biel

Redakcja fiatforum.com.pl