Jak uporać się z brzydkim zapachem w naszym samochodzie?

Przed osobami, które kupują używane samochody, piętrzy się szereg wyzwań. Może się wydawać, że problem z usunięciem nieprzyjemnego zapachu nie jest tym, które można uznać za najpoważniejsze, okazuje się jednak, że kierowcom potrafi naprawdę doskwierać. Jednym z największych problemów może okazać się… uzależnienie od nikotyny wcześniejszego właściciela pojazdu.

Dym papierosowy

Dym nikotynowy błyskawicznie osiada na tapicerce samochodu i wcale nie trzeba palić w aucie zbyt często, aby stał się problemem. Jakby tego było mało, jego pozbycie się również nie jest proste i często trzeba zmagać się z tym wyzwaniem na długo po zaprzestaniu tego rodzaju praktyk. Pierwszym krokiem powinno być zatem wyczyszczenie zawartości popielniczki samochodowej, w niej bowiem nie tylko zbiera się odór, ale i utrzymuje się on wyjątkowo długo. Jeśli mamy do czynienia z samochodem, który dopiero zmienił właściciela, powinniśmy także sięgnąć po ściereczkę i możliwie jak najstaranniej przetrzeć zarówno plastiki, jak i tapicerkę, potem zaś skorzystać z możliwości, jakie otwiera przed nami neutralizator zapachów.

Ozonowanie samochodu

Bardzo dobrym pomysłem okazuje się też stosowanie metod naturalnych takich, jak choćby umieszczanie w różnych miejscach w samochodzie płóciennych woreczków, w których znajdują się ziarna kawy. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wysypanie na tapicerkę odrobiny żwirku, który zwykle umieszcza się w kociej kuwecie.

Ozon i pranie

Naturalne metody mogą jednak okazać się zawodne. Jeśli mamy do czynienia z taką właśnie sytuacją, powinniśmy zastanowić się nad ozonowaniem. Czynność ta zakłada rozpylenie w aucie cząstek ozonu, które nie tylko są w stanie pochłaniać nieprzyjemne zapachy, ale również radzą sobie z pleśnią i grzybem. Ozon pomoże nam w przypadku dymu papierosowego i on może jednak nie być wystarczający, gdy naszym problemem jest rozlana, szybko fermentująca substancja taka, jak choćby mleko. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na pranie tapicerki. Możemy wykonać je samodzielnie, nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby poprosić o wsparcie profesjonalistów.

Autor

Bartosz Gradowski

Redakcja fiatforum.com.pl