62 Szalenie proste, genialne sposoby na oszczędzanie paliwa

Niektóre z najbardziej wpływowych czynników wpływających na efektywność paliwową pojazdu zależą od stałej liczby, takiej jak wielkość silnika lub masa ładunku. Jednak stan mechaniczny pojazdu, sposób jego prowadzenia, środowisko i warunki jazdy również mają wpływ na ogólną wydajność paliwową.

Na szczęście, właściwa konserwacja i nawyki jazdy mogą pomóc Ci poprawić przebieg pojazdu na paliwie o około 10%.

Oto kompletny przewodnik, który pomoże Ci dowiedzieć się, co już robisz dobrze i inne rzeczy, które możesz wdrożyć lub poprawić, aby uzyskać najlepszą możliwą oszczędność paliwa z Twojego pojazdu i zmniejszyć koszty paliwa:

Przyjmij dobre nawyki jazdy

1. Poruszaj się, ale rzadziej korzystaj z samochodu.

Najlepszym sposobem, jaki znam, aby zmniejszyć zużycie gazu, jak również wpływ Twoich potrzeb transportowych na środowisko, jest jeżdżenie mniej. Odrobina przezorności poprawi twoją ekonomię paliwową: Spróbuj zaspokoić swoje potrzeby transportowe za pomocą samochodu, który posiada Twoja rodzina: Załatwiaj sprawy, korzystaj z telepracy, jeździj na rowerze, chodź pieszo, jeździj do pracy pociągiem lub autobusem.

A jeśli masz dwa, rozważyć carsharing lub ridesharing, które mogą zaoszczędzić dodatkowych wydatków na samochód, a jednocześnie umożliwiając dostęp do kół, gdy jest to konieczne. Uber i Lyft to dwa dobre przykłady.

2. Jedź rozsądnie

Agresywny nawyk jazdy (przyspieszenie, gwałtowne przyspieszenie i hamowanie) może obniżyć zużycie gazu w mieście o 5% i aż o 33% przy dużych prędkościach. Zawsze przewiduj sytuacje na drodze i utrzymuj odpowiednią odległość między pojazdami z przodu, aby uniknąć niepotrzebnego hamowania i przyspieszania.

Gdy zaczynasz przyspieszać, rób to płynnie i z umiarkowaną prędkością. Rozsądna jazda nie tylko poprawi zużycie paliwa nawet o 10%, ale jest też o wiele bezpieczniejsza, więc możesz zaoszczędzić nie tylko pieniądze na gazie.

3. Usuń nadmiar kilogramów

Przejrzyj swój samochód i pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów, szczególnie tych ciężkich. Im lżejszy jest Twój pojazd, tym mniejsze zużycie paliwa. Dodatkowe 100 funtów w samochodzie może zmniejszyć zużycie paliwa o 1% lub więcej. Wpływ dodatkowego ciężaru na paliwo ma większy wpływ na mniejsze pojazdy niż na większe.

4. Unikaj nadmiernej pracy na biegu jałowym

Twój samochód zużywa tylko kilka sekund benzyny przy każdym ponownym uruchomieniu. Jednak pozostawienie silnika na biegu jałowym na dłużej niż minutę może pochłonąć od ćwierć do pół galona paliwa na godzinę i niepotrzebnie wpompować CO2 do atmosfery.

5. Przestrzegaj ograniczenia prędkości

Wbrew pozorom, jazda z największą dozwoloną prędkością nie zwiększa oszczędności paliwa. Mimo, że każdy pojazd osiąga optymalne zużycie paliwa w różnym zakresie prędkości, zazwyczaj następuje gwałtowny spadek zużycia paliwa przy prędkościach powyżej 50 mil na godzinę.

Możesz założyć, że płacisz dodatkowe 0,18 dolara za galon gazu za każde 5 mil/h powyżej 50 mil/h.

6. Unikaj powolnego nabierania prędkości

Jazda zbyt szybko zmniejsza oszczędność paliwa, ale również jazda poniżej optymalnej prędkości samochodu. Poniżej optymalnej prędkości, silnik Twojego samochodu może wykonywać dużo pracy, która osiąga bardzo mało, uzyskując niewielki pęd od gazu spalanego we wszystkich cylindrach w porównaniu do sytuacji, gdy po prostu przyspieszasz blisko limitu.

7. Przewożenie ładunku na dachu

Wszystko, co paski do góry samochodu będzie zwiększenie współczynnika oporu powietrza samochodu, który z kolei wpływa na przebieg gazu.

Im niższy współczynnik oporu powietrza, tym łatwiej jest Twojemu samochodowi prześlizgnąć się przez powietrze. Ale kiedy zaczniesz mocować rzeczy na szczycie skądinąd bardzo aerodynamicznego pojazdu, tym większy będzie opór powietrza. Podwójne rowery górskie przywiązane do dachu pojazdu, może zmniejszyć zużycie paliwa o 31% lub około -9 mpg.

8. Używaj tempomatu

Debata trwa - czy tempomat oszczędza gaz? Tak, to prawda, ale tylko na bardziej płaskich odcinkach drogi.

W przeciwieństwie do prawej stopy, która nie radzi sobie z wyrównywaniem prędkości, tempomat pomaga utrzymać stałą, oszczędzającą gaz prędkość. Ale wtedy, jeśli praktykujesz rozsądną i efektywną jazdę, możesz odczytać i zareagować na zmiany szybciej niż komputer samochodu.

9. Rozgrzewaj samochód przez krótszy czas

Silniki nowoczesnych samochodów wymagają mniej czasu na rozgrzanie niż starsze modele. Twój samochód ma system sterowania, który rozgrzewa silnik na tyle, by mógł ruszyć w ciągu 10-30 sekund. Pozostawienie silnika pojazdu na biegu jałowym na dłużej niż minutę to tylko strata paliwa i nieprzyjemne emisje gazów cieplarnianych pompowanych do atmosfery.

Najrozsądniejszą metodą oszczędzania paliwa jest rozgrzanie silnika przez 10-20 sekund, a następnie jazda z niską prędkością przez następne 1-3 minuty.

10. Rozsądnie korzystaj z okien i klimatyzacji

Czy powinieneś mieć otwarte okna w lecie, aby uniknąć używania energochłonnej klimatyzacji i zwiększyć opór powietrza, czy zamknąć wszystkie okna i uruchomić klimatyzację, ale zminimalizować opór powietrza? Odpowiedź jest prostsza i mniej skomplikowana:

Opór powietrza zwiększa się im szybciej jedziesz. Więc jeśli jedziesz poniżej 55mph, otwórz okna i wyłącz klimatyzację; powyżej 60mph możesz uruchomić klimatyzację z zamkniętymi oknami bez szkody dla przebiegu.

11. Napęd ręczny

Istnieje wiele różnych opinii za i przeciw ręcznej lub automatycznej zmiany biegów.

W manualnej skrzyni biegów, kierowca ma pełną kontrolę nad obrotami, ponieważ może zwiększyć lub zmniejszyć prędkość silnika poprzez wybór biegu. Im niższy bieg, tym wyższe obroty i tym większe zużycie paliwa.

Chociaż automatyczna skrzynia biegów uwalnia kierowcę od zmiany biegów, to jednak zabiera część tej kontroli z rąk kierowcy, a nic nie jest za darmo.

12. Unikaj nierównych dróg

Zużycie paliwa wzrasta przy każdej utracie pędu i kolejnym przyspieszeniu, aby go przywrócić.

Jazda po ulicach lub ścieżkach terenowych, na których znajduje się nadmierna ilość brudu lub żwiru, może kosztować Cię 30% więcej przebiegu na gazie. Kierowca jest zmuszony do zmniejszenia prędkości, częstszego hamowania i przyspieszania po każdej nierówności.

13. Staraj się unikać ruchu ulicznego i złej pogody

Nie powinno być niespodzianką, że im bardziej utkniesz w ruchliwym miejscu, w czasie dużego natężenia ruchu lub gdy jest wietrznie lub pada deszcz, tym mniejsza będzie oszczędność paliwa.

Podczas jazdy przy złej pogodzie występuje dodatkowy opór powietrza, który Twój pojazd musi pokonać zużywając więcej paliwa, aby wytworzyć i utrzymać pęd do przodu.

W okresach dużego natężenia ruchu drogowego, gdy od czasu do czasu zatrzymujesz się i ruszasz, jedziesz na biegu jałowym, truchtasz, zużycie paliwa w Twoim samochodzie spada szybciej niż Twoja cierpliwość.

14. Nie opieraj lewej stopy na pedale hamulca podczas jazdy

Zawsze trzymaj stopę z dala od pedału hamulca, dopóki go nie potrzebujesz. Najmniejszy nacisk powoduje "opór mechaniczny" elementów, co może prowadzić do tak zwanego "zaniku hamulców".

Zasadniczo, płyn hydrauliczny jest pod stałym ciśnieniem, co powoduje osłabienie hamulców, ponieważ klocki i wirniki nie mają szansy ostygnąć. W tym samym czasie silnik zużywa dodatkowe paliwo, aby pokonać opór powietrza.

15. Poddaj się w wielkiej wojnie parkingowej

Wszyscy zrobiliśmy to w pewnym momencie: Jesteś na parkingu cruising wokół dla właściwego miejsca do parkowania, tylko kiedy zauważysz jeden i zacząć zbliżać się do niego, inny kierowca bije cię do niego. Ponownie rozpocznij rejs;

To jest złe, unikaj tego jak tylko możesz. Weź pierwsze miejsce, które możesz znaleźć i zaoszczędzić sobie 3-9 minut gazu.

16. Unikaj skrętów w lewo

Przypomnij sobie, co powiedzieliśmy o biegu jałowym? Tak, to spala swój czas i gaz, ale dostaje cię nigdzie. Siedzenie na lewym pasie skrętu z włączonym silnikiem w oczekiwaniu na możliwość skrętu zajmuje więcej czasu (i gazu) niż skręt w prawo.

I jakkolwiek głupio by to nie brzmiało, firma UPS odkryła, że dzięki ograniczeniu do minimum liczby lewych skrętów na trasach dostaw, była w stanie zaoszczędzić od 300 do 400 milionów dolarów rocznie na paliwie, wynagrodzeniach i utrzymaniu pojazdów.

Utrzymaj swój samochód w dobrej formie (Porady dotyczące konserwacji samochodu)

17. Dbaj o prawidłowe wyregulowanie silnika

Silniki samochodowe muszą być regularnie regulowane. Naprawa samochodu, który jest wyraźnie przestrojony lub nie przeszedł testu emisji spalin, może poprawić zużycie paliwa średnio o 4% i utrzymać wydajność silnika.

Silnik, który jest prawidłowo dostrojony, zużywa mniej paliwa, więc jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio miałeś przegląd, może nadszedł czas, aby go zaplanować.

18. Utrzymuj właściwe ciśnienie w oponach

Niedopompowane opony szybciej się zużywają i marnują paliwo. Utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach może poprawić przebieg na drodze nawet o 3%.

Idealnym momentem na dokładne zmierzenie ciśnienia w oponach jest czas przed przejechaniem więcej niż kilku mil, ponieważ ciepłe opony dają mniej dokładny odczyt ciśnienia. Właściwe ciśnienie w oponach dla danego pojazdu można znaleźć w instrukcji obsługi lub na naklejce umieszczonej w pobliżu ościeżnicy drzwi po stronie kierowcy.

19. Dbaj o zbieżność opon

Gdy pojazd nie jest prawidłowo ustawiony, opony nie współpracują ze sobą tak, jak powinny, i mogą zacząć pracować przeciwko sobie. Oznacza to, że Twój silnik będzie musiał pracować ciężej i zużywać więcej paliwa, aby Twój samochód mógł się poruszać.

Zaleca się, aby uzyskać przednie zawieszenie pojazdu i elementy układu kierowniczego sprawdzane co 6-12 miesięcy pod kątem niewspółosiowości. Gdy wszystko działa w harmonii, silnik nie musi zużywać tak dużo paliwa, a opony są trwalsze.

20. Częściej zmieniaj opony

Wyboje, nierówności i nierówna droga mogą uszkodzić geometrię kół i spowodować szybsze zużycie zewnętrznej lub wewnętrznej części opony.

Rozważ zmianę opon przy okazji wymiany oleju. Przesunięcie przednich opon do tyłu i/lub prawych opon do lewych spowoduje równomierne zużycie bieżnika. Poprawi się zużycie paliwa, prowadzenie i sterowność samochodu, a opony będą trwalsze.

21. Używaj zalecanej klasy oleju silnikowego

Zwracaj uwagę na klasę oleju silnikowego, którym karmisz swój samochód. Używanie klasy oleju silnikowego zalecanej przez producenta samochodu może poprawić przebieg na gazie o 1-2%.

Na przykład, silnik zaprojektowany do użycia oleju 5W-30 zaakceptuje i będzie pracował na oleju 10W-30, ale stracisz przebieg na pasożytniczych stratach mocy, ponieważ grubszy olej jest trudniejszy do przepompowania.

22. Zawsze prawidłowo wymieniaj olej lub zawsze wymieniaj olej silnikowy, gdy jest to konieczne

Mechanicy sugerują wymianę oleju w silniku co 90 dni lub 3,000 mil, ale olej silnikowy stał się tak wydajny, że może wytrzymać dłużej niż to.

Niestety, po przekroczeniu zalecanej daty wymiany, stary olej silnikowy gęstnieje, staje się mniej wydajny i wpływa na wydajność paliwa.

Ze starym olejem silnikowym to spirala w dół: gęstszy olej zwiększa tarcie w silniku, tarcie generuje więcej ciepła, a paliwo spala się szybciej.

23. Często wymieniaj filtr powietrza

Twój silnik zasysa ponad 12 milionów galonów powietrza rocznie. Wymiana filtra powietrza co najmniej dwa razy w roku lub więcej, jeśli jeździsz w brudnych, zakurzonych warunkach, może natychmiast zwiększyć wydajność silnika.

Zanieczyszczony filtr powietrza może zwiększyć zużycie paliwa w starszych pojazdach (sprzed 1999 r.) o aż 10%. Chociaż nowsze pojazdy są w stanie wykryć, kiedy przepływ powietrza jest mniejszy i reagują poprzez odcięcie dopływu paliwa do silnika, Twój silnik traci moc i wydajność.

24. Wcześnie wymień świece zapłonowe i zaoszczędź sporo pieniędzy

Rola Twoich świec zapłonowych jest dość prosta: zapalić paliwo. Niewykonanie tej czynności jest marnowaniem Twojego cennego paliwa.

W pewnym momencie Twoje świece zapłonowe ulegną awarii. Po przejechaniu od 40 000 do 60 000 mil można oczekiwać, że zaczną źle odpalać i wytwarzać niepełne spalanie.

Zalecamy wymianę świec w silniku czterocylindrowym co 30 000 lub 60 000 mil.

25. Wymiana uszkodzonego lub brakującego spojlera

We właściwym modelu i marce spojlery wyglądają świetnie. Ale są czymś więcej.

Spojler działa jak plastikowa zapora powietrzna. Kieruje on powietrze z podwozia samochodu nad maskę. Zwiększa to przepływ chłodnego powietrza w obrębie maski, co pomaga silnikowi, skraplaczowi klimatyzacji i chłodnicy rozproszyć ciepło, jak również zmniejszyć obciążenie układu elektrycznego.

26. Wymień czujnik(i) tlenu, zanim zapali się kontrolka

Czujnik tlenu mierzy wydajność silnika poprzez śledzenie ilości tlenu pozostałego w spalinach. Może on jednak kosztować Cię utratę ponad 10% przebiegu na gazie, gdy z powodu degradacji zacznie wysyłać błędne dane do komputera pokładowego.

System aktywuje kontrolkę "Service engine soon", zmuszając Cię do poniesienia opłaty diagnostycznej w wysokości 80 dolarów.

W starszych pojazdach (sprzed 1996 roku) zalecamy wymianę czujników co 60 000 mil, aby utrzymać maksymalny przebieg. W nowszych modelach czujniki należy wymieniać co 100 000 mil.

27. Utrzymuj w pełni uszczelniony korek gazu

Nieuszczelnione, wadliwe lub brakujące korki gazu mogą zmniejszyć zużycie paliwa o 2%.

Zadaniem korka gazu jest zapobieganie ucieczce paliwa podczas jego odparowywania. Gdy korek jest uszkodzony lub rozszczelniony, odparowane paliwo bardzo szybko wydostaje się przez otwarte szczeliny - zwłaszcza w gorące dni.

Większość nowoczesnych samochodów posiada czujnik, który informuje o uszkodzeniu korka gazu, ale nie trzeba wiele czasu, aby przynajmniej raz w tygodniu sprawdzić, czy korek nie jest uszkodzony, wyszczerbiony lub rozerwany.

28. Zrób wtryskiwaczom paliwa naprawdę dobrą kąpiel ultradźwiękową

Ci, którzy byli świadkami każdego kawałka klejnotu jest przywrócony do poprzedniego piękna, w sklepie jubilerskim będzie mieć pojęcie o tym, co kąpiel ultradźwiękowa może zrobić.

Kąpiel ultradźwiękowa to proces, który polega na zanurzeniu samochodu wtryskiwacz paliwa w specjalnie wykonane rozwiązanie czyszczące przed bombardowaniem ultra wysokich częstotliwości dźwięków.

To, co to robi, to wstrząsnąć, poluzować i usunąć złogi węgla, które mogą być osadzone w wtryskiwaczu paliwa. Po zakończeniu procesu, jesteś w lewo z wydajnego wtryskiwacza paliwa.

Kupuj gaz za mniej

29. Kupuj paliwo wysokiej jakości

Nie ma dwóch takich samych paliw, choć możesz zaoszczędzić kilka centów za litr lub galon, kupując paliwo marki "dyskontowej", zawiera ono wyższy procent etanolu, który ma mniej energii w porównaniu z benzyną.

Porównaj przebiegi pomiędzy firmami paliwowymi i trzymaj się tej marki, która daje lepsze przebiegi.

30. Stosuj olej silnikowy zalecany przez producenta pojazdu

Choć olej silnikowy dostępny na rynku wtórnym może poprawić osiągi i przebieg, nie masz możliwości sprawdzenia jego wpływu na silnik w dłuższej perspektywie. Ale producent zna wszystkie szczegóły działania silnika Twojego samochodu. Przetestował on działanie różnych rodzajów olejów silnikowych i wie, które z nich poprawiają wydajność silnika, a które nie. Trzymaj się zaleceń, a będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

31. Wykorzystaj zasoby internetowe, aby znaleźć najlepsze oferty na benzynę

Istnieją różne organizacje, które zapewniają kupony zniżkowe tankowania jako "Dziękuję" za zakup ich produktów i / lub usług.

Chociaż to nie poprawia przebieg gazu bezpośrednio, jesteś jednak oferowane szansę zaoszczędzić na następnym uzupełnieniu.

32. Pobierz aplikację gazową

Korzystanie z aplikacji na smartfona może pomóc wydać mniej przy pompie benzynowej. Istnieją darmowe aplikacje, które pomogą Ci rozejrzeć się za najlepszą cenę pompy. Niektóre szybkie przykłady to Fuel finder, Gas Cubby, SmartFuel, itp.

Uwaga, choć mówimy o prowadzeniu pojazdu i telefonu, nie zalecamy robienia obu.

33. Kupuj karty podarunkowe na gaz z rabatem

Karty upominkowe są niesamowite, coraz zniżki karty upominkowe dla stacji benzynowych, takich jak Shell, Mobil, i Gulf. Dwie strony, o których wiem, że czasami sprzedają zniżkowe karty upominkowe gazu są PlasticJungle.com i GiftCardGranny.com. Tutaj można dostać kartę upominkową gazu o wartości, powiedzmy, 100 dolarów w cenie 95 dolarów. To jest 5 dolarów gazu, za darmo!

34. Zrób dobry na nagrody za gaz

Jeśli jeździsz dużo, mając prawo karty kredytowej może pomóc zarobić trochę nagród na zakupach gazu. Istnieją karty, które dostaną Ci do 5% zwrotu gotówki na zakupach gazu. Istnieją również gigantyczne sklepy spożywcze, które pomogą Ci zaoszczędzić 10 centów za galon za każde 100 punktów, które zarobisz. Z obu, wszystko, co musisz zrobić, to złożyć zapytania.

35. Płać we właściwy sposób

Kupując paliwo upewnij się, że nie płacisz więcej za używanie karty kredytowej. Niektóre stacje benzynowe przerzucają opłatę manipulacyjną za transakcje kartą kredytową na klienta. Możesz stracić 0,05$ na galonie.

Zawsze używaj gotówki na stacjach benzynowych, które to robią i sprawdź ze sprzedawcą, czy na pompie jest napisane "cash", jeśli zdecydujesz się płacić gotówką.

36. Wyznacz najlepszy dzień i czas na zakup gazu

Czekając, aż twój wskaźnik gazu spada w pobliżu "E", aby wypełnić jest przepis na katastrofę. Kiedy twój wskaźnik spada blisko pustego znaku, jesteś zmuszony do zakupu na następnej pompy można znaleźć, mimo że istnieją lepsze ceny gdzie indziej.

Z właściwego planowania, można również zaplanować pewne oszczędności. Jeśli chcesz uzyskać najniższą cenę pompy, to należy rozważyć tankowanie tuż przed świtem lub późno w nocy; w godzinach szczytu niektóre stacje zwykle podnoszą ceny.

Według ostatnich badań z GasBuddy, najlepszy dzień tygodnia, aby znaleźć najlepsze oferty są zwykle późno w tygodniu lub w weekend.

37. Bądź wybredny co do tego, gdzie - i jak - tankujesz

Z wyjątkiem naprawdę musisz, radzimy unikać wygodnej stacji benzynowej na poboczu autostrady. Te ceny pompy może być do $.15 więcej za galon.

Chociaż kluby magazynowe często mają niskie ceny na gaz, nie zawsze tak jest przez cały czas. Porównaj ceny online, zanim po prostu automatycznie napełnić tam.

Planowanie z wyprzedzeniem

38. Planuj trasy

Skróć czas jazdy, planując wcześniej podróże na zakupy i inne wyjścia w efektywny sposób.

Jeśli sklep spożywczy w pobliżu Twojego miejsca pracy oferuje zniżki, możesz zrobić zakupy po pracy, zamiast czekać do weekendu na osobną wycieczkę do sklepu.

Każda osobna wycieczka po sprawunki przyczynia się do wzrostu rachunku za gaz, zamiast robić kilka wycieczek w różne dni połącz wszystkie swoje sprawunki w maksymalnie 2 - zostaw drugą na rzeczy, które przegapiłeś lub których nie mogłeś dostać.

39. Łączenie podróży

Rozważ połączenie krótkich podróży w jedną lub dwie w obie strony. Ciepły silnik pracuje lepiej, jeśli chodzi o zużycie paliwa, podczas gdy kilka zimnych startów zwiększa zużycie paliwa, mimo że całkowity przebieg może być taki sam.

40. Dziel się przejazdami

Mniej czasu spędzonego na jeździe oznacza mniej zużytego paliwa i więcej zaoszczędzonych pieniędzy. Jeśli Twoi współpracownicy mieszkają w pobliżu i macie podobny grafik, jeździjcie na zmianę, abyście wszyscy mogli zaoszczędzić więcej i jeździć mniej.

Możesz zorganizować wspólne przejazdy z przyjaciółmi lub sąsiadami, aby dowieźć dzieci do szkoły lub na zajęcia pozalekcyjne, a każdy z rodziców może na zmianę zajmować się prowadzeniem samochodu.

Cena benzyny waha się od czasu do czasu i preferowana stacja benzynowa może nie dawać Ci najlepszej oferty. Niektóre stacje benzynowe mogą oferować tańszy gaz w różnych porach tygodnia. Jest jeden sposób, aby być na bieżąco i to jest - zgadłeś - Internet.

Wybór bardziej paliwooszczędnego samochodu

41. Rozważ hybrydę

Kiedy szukasz sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na gazie, pojazd hybrydowy jest zawsze wart rozważenia i to z dobrych powodów. Dzięki obecnej technologii, pojazdy hybrydowe stają się coraz bardziej niezawodne. Możesz znaleźć hybrydę w wielu modelach, jedynym minusem jest to, że musisz zapłacić więcej za hybrydę.

Jeśli pokryć 15.000 mil rocznie przy zakupie gazu na $ 4 za galon, w ciągu jednego roku czasu hybrydowy, który dostaje 25mpg będzie zaoszczędzić 600 dolarów rocznie w porównaniu do wersji gazu, który dostaje 20mpg. To jest 3000 dolarów w ciągu pięciu lat!

42. Alternatywa Diesel

Silnik samochodu pracujący na oleju napędowym może uzyskać blisko 50% lepszą oszczędność paliwa niż silnik napędzany benzyną. A ta wydajność nie wynika tylko z tego, że olej napędowy zawiera więcej energii niż benzyna, ale z tego, że silniki diesla wykorzystują energię bardziej efektywnie niż ich benzynowe odpowiedniki. Na przykład w Europie, z powodu wysokich cen gazu, coraz więcej osób wybiera silniki wysokoprężne zamiast benzynowych.

43. Kupuj nowe, aby uzyskać lepszy przebieg

W tym artykule sam powiedzieliśmy dużo o utrzymaniu samochodu dla lepszej wydajności i to jest jeden klucz do oszczędzania pieniędzy wydanych na gaz. Jeśli rozważasz używany pojazd, upewnij się, że dowiesz się, jak dobrze, że samochód, ciężarówka, lub van był utrzymywany.

Chociaż uzyskanie nowego samochodu może umieścić wgniecenie w swoich finansach, należy wiedzieć, że pochodzą one z technologii, które sprawiają, że działają wydajnie i uzyskać lepszy przebieg dla gazu.

44. Opony robią różnicę

W niektórych nowych modelach możesz wybrać opcję opon o niskim oporze toczenia, aby zwiększyć oszczędność paliwa. Opona o niskich oporach toczenia o 20% lub niższych niż opony standardowe może zmniejszyć zużycie paliwa o 5% lub więcej. Niezależnie od tego, jaką oponę wybierzesz, upewnij się, że jest dobrze napompowana do zalecanej maksymalnej wartości.

45. Wybierz jasny kolor zamiast czarnego

Łatwiej jest oszczędzać gaz, jeśli klimatyzacja nie jest potrzebna przez cały czas. Jeśli mieszkasz w gorącym klimacie, jazda samochodem, który ma jasne kolory na zewnątrz i wewnątrz, pomoże utrzymać ciepło, odbijając część światła. Przyciemniane szyby również zapobiegają gromadzeniu się ciepła.

Czarny lub beżowy samochód w tym klimacie będzie pochłaniał jak najwięcej ciepła i, oczywiście, będziesz potrzebował klimatyzatora, który będzie działał częściej niż nie - szczególnie w słoneczne dni.

46. Niewielkie rozmiary

Wcześniej rozmawialiśmy o usunięciu zbędnych kilogramów z pojazdu, a to dlatego, że większa waga przekłada się na większe zużycie paliwa. Kupno małego samochodu może również obniżyć rachunek za benzynę, ponieważ zużywa on mniej paliwa.

Oszczędność paliwa w niskich temperaturach

Gdy temperatura spada w kierunku zera, spada również wydajność paliwowa Twojego pojazdu. Według testu zużycia paliwa przeprowadzonego przez FuelEconomy.gov, pojazd napędzany benzyną doświadcza spadku zużycia paliwa o 12%, gdy temperatura wynosi 20 stopni, w porównaniu z temperaturą 77 stopni.

Ale skąd ten nagły spadek?

Gdy temperatura jest bardzo niska, silnik potrzebuje więcej czasu, aby rozgrzać się do optymalnej temperatury pozwalającej na oszczędność paliwa, wzrasta również opór opon w wyniku niskiego ciśnienia w oponach spowodowanego spadkiem temperatury, a olej silnikowy w silniku ma problemy z przepływem.

Jak zwiększyć oszczędność paliwa w niskich temperaturach?

47. Parkuj w ciepłym miejscu

Zaparkuj samochód w ciepłym, zamkniętym pomieszczeniu, np. w garażu, aby zapewnić silnikowi wyższą temperaturę początkową.

48. Wyłączanie urządzeń zużywających energię

Ograniczyć korzystanie z urządzeń zużywających energię, takich jak podgrzewacze siedzeń, odmrażacze szyb, wentylatory grzejników itp. -lub używać ich krótko, jeśli jest to konieczne.

49. Używaj oleju zalecanego do jazdy w niskich temperaturach

Olej silnikowy, którego używasz latem, będzie gęstniał w zimie i nie będzie działał tak skutecznie, jak ten zalecany przez producenta na zimę.

50. Zadbaj o aerodynamikę swojego pojazdu

Podczas zimnej pogody powietrze jest zazwyczaj gęstsze, co oznacza większy opór wiatru. Pozbądź się akcesoriów, które zwiększają opór powietrza w samochodzie, takich jak bagażniki dachowe, gdy nie są używane.

51. Rozgrzewaj pojazdy elektryczne podczas ładowania

Podgrzewanie kabiny pojazdu hybrydowego lub elektrycznego przed jazdą może zwiększyć zasięg pojazdu.

52. Używaj podgrzewaczy siedzeń, aby oszczędzać energię

Używanie podgrzewaczy siedzeń w hybrydowym lub elektrycznym pojeździe typu plug-in zamiast ogrzewania kabiny może oszczędzić energię i zwiększyć zasięg pojazdu.

Oszczędność paliwa w gorących warunkach pogodowych

Jeśli chodzi o oszczędność paliwa, silniki samochodowe działają lepiej w gorące dni w porównaniu z zimną porą roku. Niezależnie od tego, kiedy uruchomisz silnik, szybko rozgrzewa się on do temperatury umożliwiającej efektywną pracę.

Ponieważ powietrze ma mniejszą gęstość, opór powietrza w pojeździe jest mniejszy, opony mają optymalne ciśnienie, a kontakt opony z asfaltem jest dobry. Ale są też inne ważne szczegóły, z których większość wynika z wysokiej temperatury, a które mogą zmniejszyć zużycie paliwa.

Jak zmniejszyć zużycie paliwa w gorące dni?

53. Chłodzenie samochodu w inteligentny sposób

Klimatyzator samochodowy jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do zmniejszenia zużycia paliwa, ale potrzebujesz go do chłodzenia samochodu. Istnieje sposób na uzyskanie równowagi: wpuszczaj powietrze przez okna przy niższych prędkościach i używaj klimatyzacji przy prędkościach autostradowych.

54. Używaj klimatyzacji, gdy jest to konieczne

To, że prognoza pogody zapowiada naprawdę gorący dzień, nie oznacza, że powinieneś włączać klimatyzację zaraz po wyjechaniu z garażu. Możesz wpuszczać chłodne powietrze przez okno przez większą część dnia, dopóki temperatura powietrza nie wzrośnie, wtedy możesz ustawić klimatyzację na komfortowo niskim poziomie.

55. Parkowanie w cieniu

Twój samochód jest w większości metalowy i, oczywiście, metal absorbuje ciepło. Parkując samochód w miejscu zacienionym od bezpośredniego działania promieni słonecznych, np. w osłonie przeciwsłonecznej, obniżasz temperaturę w kabinie, gdy wsiadasz do samochodu.

56. Przewietrz samochód

Opuszczaj szyby na krótki czas, gdy jedziesz samochodem. W ten sposób kabina wypuści gorące powietrze, co zmniejszy obciążenie klimatyzacji.

57. Nie pracuj na biegu jałowym, nie przy włączonej klimatyzacji

Jazda na biegu jałowym z włączoną klimatyzacją daje 0 miligramów. Możesz włączyć urządzenie chłodzące, gdy jesteś w ruchu - to jest po przewietrzeniu kabiny. Gdy samochód jest w ruchu, silnik zapewnia klimatyzatorowi większą moc chłodzenia.

58. Maksymalne wykorzystanie możliwości klimatyzacji

Przeczytaj instrukcję obsługi, aby poznać wszystkie funkcje układu sterowania klimatyzatora samochodowego, funkcje oszczędzania energii i najlepsze sposoby korzystania z urządzenia w celu uzyskania maksymalnej wydajności.

59. Wstępne chłodzenie przy podłączonym zasilaniu

Wstępne chłodzenie kabiny, gdy pojazdy hybrydowe typu plug-in i elektryczne są podłączone do ładowarki, może wydłużyć zasięg pojazdu.

Inne sposoby na oszczędzanie paliwa

60. Monitoruj zużycie paliwa

Śledzenie zużycia paliwa może być nudne, ale ma znaczenie na dwa sposoby.

Po pierwsze, w przypadku wielokrotnego tankowania lub stałych przejazdów, takich jak dojazdy do pracy, sprawunki i krótkie wycieczki, śledzenie zużycia paliwa pomaga dostrzec wpływ stylu jazdy na przebieg na paliwie.

Po drugie, jeśli Twoja deska rozdzielcza zapewnia natychmiastowe oszacowanie zużycia paliwa, możesz użyć go do optymalizacji stylu jazdy pod kątem zużycia paliwa. Jest to szczególnie przydatne do znalezienia zakresu prędkości, w którym samochód jest najbardziej ekonomiczny, a także do poprawy sposobu przyspieszania.

61. Unikaj etanolu, gdy to możliwe

Etanol znacząco obniża przebieg paliwa, ponieważ magazynuje mniej energii niż benzyna (80 000 Btu na galon vs 119 000), więc potrzeba więcej etanolu niż benzyny, aby pokonać ten sam dystans. Dlatego należy unikać benzyny, która została oczyszczona z 10 lub 15 procent etanolu, zwanego E10 lub E15, jeśli chcesz uzyskać lepszy przebieg na gazie.

62. Przestań używać gazu premium

W ciągu ostatnich kilku dekad, nie było ogromne zmiany w chemii benzyny, a większość pojazdów działa skutecznie na zwykłej lub średniej klasy benzyny.

W bardzo niewielu przypadkach, jak w silnikach o wysokiej wydajności, gaz premium jest konieczne.

Ale skąd wiesz, który z nich potrzebuje Twój silnik?

Odpowiedź premium sprowadza się do różnicy między dwoma słowami: "zalecane" i "wymagane".

Jeśli producent samochodu mówi, że silnik "wymaga" premii gazu, musisz go używać, aby zachować silnik, ale jeśli premia gazu jest "zalecane", można eksperymentować z niższych klas. Jeśli Twój samochód nadal działa dobrze podczas pracy na gazie o niskiej jakości, możesz pominąć premium.

Końcowe przemyślenia

Z moich obserwacji ludzi, których pojazdy "zużywają za dużo" benzyny, głównymi winowajcami są zazwyczaj wydłużona praca na biegu jałowym, wielokrotne "krótkie" podróże, używanie urządzeń chłodzących lub rozgrzewających przez dłuższy czas oraz wadliwe świece zapłonowe. Zwykła praca nad tymi problemami może natychmiastowo poprawić wydajność paliwa.

Autor

Piotr Banaszek

Redakcja fiatforum.com.pl