Jak naprawić lusterko boczne za pomocą kleju

Lusterko boczne w samochodzie pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale także praktyczną. Lusterko boczne zapewnia dobrą widoczność tego, co dzieje się wokół pojazdu, umożliwiając podejmowanie właściwych decyzji podczas zmiany pasa ruchu lub włączania się do ruchu.

Jeśli lusterko odpadnie lub ulegnie uszkodzeniu, warto wiedzieć, jak ponownie zamocować lusterko boczne za pomocą kleju. Szybka odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, ale jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowego przewodnika, czytaj dalej w tym artykule.

Po oczyszczeniu powierzchni można nałożyć na lustro klej wysokiej jakości. Ważne jest, aby umieścić lustro we właściwym miejscu, ponieważ usunięcie go może być trudne przy mocnym kleju. Po przyklejeniu lusterka pamiętaj, aby zabezpieczyć je na miejscu na co najmniej 24 godziny.

Omówimy każdy z tych etapów i pokażemy, jaki klej jest najlepszy do danego lusterka bocznego. Przeanalizujemy również całkowity koszt naprawy lusterka samochodowego metodą "zrób to sam".

Spis treści pokaż Jakim klejem przymocować lusterko boczne do samochodu? Jak ponownie zamocować lusterko boczne za pomocą kleju? 1. Oczyść obszar 2. Nałóż klej 3. Zamocuj lusterko Dlaczego warto wymienić lusterko boczne Koszt ponownego zamocowania lusterka bocznego za pomocą kleju

Jakim klejem przymocować lusterko boczne do samochodu?

Wybór najlepszego kleju do lusterek bocznych zależy od tego, z jakimi materiałami próbujesz je połączyć. Aby sprawdzić, z jakim materiałem mamy do czynienia, należy spojrzeć na tylną część lusterka. Klej epoksydowy nadaje się do wielu zastosowań, zapewniając mocne połączenie, które jest również odporne na uderzenia. Klej epoksydowy można stosować do twardych tworzyw sztucznych i metalu.

Inni eksperci sugerują użycie specjalnego samochodowego kleju silikonowego, jeśli trzeba naprawić samo lusterko. Klej silikonowy może działać jako uszczelniacz, zachowując jednocześnie elastyczność. Silikon jest odporny na warunki atmosferyczne i wilgoć, co zapewnia mu długą żywotność. Wypróbowany przez nas klej, który dobrze się sprawdza, to Loctite Epoxy Gel:

219 Recenzje Żel epoksydowy Loctite Heavy Duty, szybkowiążący,...
  • Epoxy
  • Żel
  • Idealny do powierzchni pionowych i nad głową...
  • Odporny na rozpuszczalniki, wilgoć i...
$8.46 Zobacz ostatnią cenę

Jak ponownie zamocować lusterko boczne za pomocą kleju?

1. Oczyść miejsce

Przed przystąpieniem do montażu lusterka bocznego należy usunąć z obudowy wszelkie zanieczyszczenia lub uszkodzone części. Do usunięcia małych elementów może być potrzebny płaski śrubokręt. Nie należy jednak nigdy używać palców do usuwania potłuczonych kawałków szkła.

Jeśli nie można łatwo usunąć niektórych elementów, należy rozważyć użycie pistoletu do podgrzewania. Lekkie podgrzanie obudowy pozwoli uzyskać bardziej elastyczny materiał, który będzie łatwiejszy w obróbce.

Po usunięciu wszystkich odłamków należy użyć niestrzępiącej się szmatki, aby usunąć pozostały kurz. Aby wzmocnić silne wiązanie, należy dobrze wyczyścić cały obszar. Jeśli powierzchnia nie będzie czysta, obudowa może nie trzymać się mocno pojazdu.

2. Nałóż klej

Ostrożnie nałożyć trochę kleju na tylną część lusterka. Klej należy trzymać w odległości jednego cala od wszystkich krawędzi, aby się nie rozlał. Ważne jest także, aby nie przesadzić z klejeniem w nadziei, że będzie ono bardziej bezpieczne. Ten duży błąd prowadzi tylko do większego bałaganu, który trzeba posprzątać.

Po nałożeniu kleju umieść lusterko na obudowie i przytrzymaj je przez minutę. Nie naciskaj zbyt mocno, ponieważ szkło może pęknąć. Po zakończeniu wyczyść lusterko, aby usunąć klej, który dostał się na jego powierzchnię.

3. Przymocuj lusterko

Po umieszczeniu lusterka we właściwym miejscu, użyj taśmy maskującej, aby je owinąć. Lustro powinno pozostać na swoim miejscu przez co najmniej 24 godziny, co pozwoli na całkowite wyschnięcie żywicy epoksydowej. Jeśli w tym czasie lustro nie będzie podtrzymywane, może zmienić swoje położenie.

Najlepiej jest też unikać czyszczenia lustra jakimikolwiek środkami chemicznymi w czasie wiązania. W przeciwnym razie można osłabić wiązanie kleju.

Dlaczego warto wymienić lusterko boczne?

Nikt nie chce uszkodzić lusterka bocznego w swoim samochodzie, ale jest to częste zjawisko. Jeśli byłeś ofiarą wypadku typu "T-bone", w którym przód jednego z pojazdów uderzył w bok Twojego samochodu, możesz mieć do czynienia z uszkodzeniem lusterka.

Lusterko można również rozbić, gdy próbując wyjechać z ciasnego miejsca parkingowego, uderzy się w przedmiot lub pojazd znajdujący się obok. Lusterko boczne można również rozbić podczas jazdy w myjni automatycznej, zwłaszcza gdy ciśnienie jest zbyt wysokie.

Jeśli masz dzieci, mogą one bawić się elementami sterującymi lusterka, co może doprowadzić do jego pęknięcia z powodu nadużycia. Jeśli silnik w lusterku zostanie zmuszony do przekroczenia swoich możliwości, szkło może pęknąć. We wszystkich tych przypadkach szkło w lusterku bocznym można jednak łatwo wymienić za pomocą kleju.

Koszt ponownego zamocowania lusterka bocznego za pomocą kleju

Koszt części do nowego lusterka bocznego może wynieść poniżej 100 USD. Jeśli wymieniasz tylko szkło, będziesz potrzebował kleju, niestrzępiącej się szmatki, śrubokrętu i ewentualnie pistoletu do podgrzewania. Wymiana szkła nie powinna wymagać pomocy fachowca.

Jeśli jednak dojdzie do dodatkowego uszkodzenia lusterka bocznego i konieczna będzie wymiana całego zespołu, może być konieczne wydanie 500 USD lub więcej na profesjonalne wykonanie tej czynności. Jeśli uszkodzeniu uległa obudowa lusterka, może być również konieczna naprawa panelu drzwi i innych elementów nadwozia. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może być wizyta w profesjonalnym warsztacie blacharskim.

Autor

Piotr Banaszek

Redakcja fiatforum.com.pl