Czym jest auto detailing?

Jeśli chcemy zrozumieć czym jest detailing należy sobie wyobrazić duże centrum odnowy biologicznej. Poddajemy się tam różnym zabiegom, które mają sprawić, że będziemy wyglądać i czuć się lepiej. Takim centrami dla samochodów będą właśnie firmy, które zajmują się autodetailingiem.

Jest to proces, który ma na celu doprowadzenie do regeneracji lakieru oraz innych elementów nadwozia a także ich odpowiednie zabezpieczenie przed wpływem czynników zewnętrznych. Podobne procesy będą dokonywane we wnętrzu samochodu po dokładnym czyszczeniu wszystko będzie zabezpieczone przed zniszczeniem.

Nadwozie – mycie i wosk to nie wszystko

Usługa auto detailingu ma sprawić, że nadwozie będzie miało młodzieńczą świeżość. W tym celu naprawia się wszelkie niedoskonałości, rysy, wgniecenia. Kolejny krok to również dokładne mycie co będzie oznaczać usuwanie wszelkich zabrudzeń również takich jak smoła, żywica, których w zwykłym myciu się nie usunie. Umyty lakier będzie się czyścić glinkami, które wyciągają brud niewidoczny dla oka. Uzupełnia się ewentualne ubytki lakieru.

Tak przygotowywane nadwozie będzie można wypolerować z użyciem past o różnym stopniu ścieralności. Ostatni etap to praca przy zabezpieczeniu lakieru przed działaniem czynników zewnętrznych. Najbardziej popularne rozwiązanie w naszym kraju to różnorakie woski nadające połysk albo mniej efektywne, ale bardziej trwałe rozwiązanie takie jak sealanty.

Powłoki oparte na polimerach wypełniają pory w lakierze i gwarantują ich wygładzoną powierzchnię. W ten sposób tworzy się powłoka, która chroni przed promieniowaniem UV, solą czy blaknięciem lakieru. Lakier, który jest pokryty sealantem powinno się woskować. Na rynku można znaleźć także różnorakie produkty, które maja gwarantować nam również efektywną ochronę jak powłoki ceramiczne i kwarcowe wytrzymujące nawet do 5 lat.

Połysk karoserii

Nadwozie to nie wyłącznie lakier. Detailing to również wiele innych elementów, które trzeba wykonać. Szyby można poddać również hydrofobizacji, przez co woda będzie z nich spływać łatwiej i szybciej a dodatkowo mamy również gwarancję, że będzie to auto, które łatwiej będzie można utrzymywać w czystości.

Wnętrze – nie tylko pranie tapicerki

Detailing wnętrza to oczywiście kwestia czyszczenia tapicerki łącznie z podsufitką. Ale nie tylko na tym to wszystko będzie polegać. Dojdzie również do tego czyszczenie cleanerami, dzięki którym usuwać można kurz i tłuszcz oraz dokona się pokrycia specjalną chemią. Myte, zabezpieczane są również klapy bagażnika, uszczelki drzwi czy maski silnika. Na życzenie można również wykonać detailing na komorze silnika, ale ta usługa przede wszystkim jest dla aut wystawowych.

Czy auto detailing się opłaca?

Jest to zbieg opłacalny, ale kosztowny. Dzięki niemu nasze auto będzie wyglądać lepiej i dodatkowo mamy gwarancję, że również jego cena będzie wyższa. Jeśli tylko znajdziemy kogoś kto dobrze to wykona można oczekiwać, że będzie to zabieg, który okaże się opłacalnym.

Autor

Piotr Banaszek

Redakcja fiatforum.com.pl