Car detailing - podstawy kosmetyki samochodowej

Nie ma chyba takiego fana motoryzacji, który nie marzyłby o tym, aby jego samochód był utrzymany w tak zwanym stanie salonowym. Niestety, o dbaniu o samochód nie mówi się zwykle jako o prostym zadaniu. Co więcej, właściciel takiego pojazdu musi zdecydować się na przemyślany proces pielęgnacji i ochrony samochodu.

Oczywiście, nie jest to zadanie proste, z pomocą przychodzi nam jednak usługa car-detailingu. Jej definicja nie jest trudna, najczęściej car-detailing jest więc utożsamiany z kosmetyką samochodową. Co ciekawe, choć o car detailingu wiemy coraz więcej, nadal możemy mówić o nim jako o usłudze niszowej. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w typowej dla naszych rodaków zachowawczości, ci niejednokrotnie obawiają się bowiem, że będą musieli ponieść spore koszty decydując się na poprawę wyglądu swojego auta. Na szczęście, zależność taka wcale nie jest aż tak oczywista, jak mogłoby się to początkowo wydawać.

Mycie i dekontaminacja pojazdu

Car detailing to z pewnością usługa o złożonym charakterze, która w swoim pierwszym kroku wymaga dekontaminacji. Czynność ta zakłada spryskanie nadwozia samochodu specjalnymi środkami, które sprawiają, że możliwe staje się pozbycie się osadów detalicznych o dużej szkodliwości dla lakieru. Nałożona chemia musi zostać spłukana, w kolejnym etapie można zaś przejść do czynności mycia. Te ostatnie tylko pozornie jest czynnością intuicyjną, okazuje się przy tym, że jednym z poważniejszych problemów jest ten, który wiąże się z wyborem odpowiedniego szamponu.

Pielęgnacja samochodu

Szampon samochodowy

Za idealną można uznać przede wszystkim sytuację, w której ma on neutralne pH. Wiele tanich szamponów charakteryzuje się tym, że ich skład jest wzbogacony o liczne agresywne substancje czyszczące. Niestety, oznacza to, że podczas mycia pozbywamy się nie tylko brudu, ale i wosku, którego zadanie polega na zabezpieczeniu wykorzystywanego przez nas lakieru. Jeśli szampon ma neutralne pH możemy mieć pewność, że nie będzie on stanowił zagrożenia dla wykorzystywanych przez nas substancji woskujących.

Jak i po co glinkować samochód?

Już po umyciu samochodu konieczne jest jego wysuszenie. Idealna jest sytuacja, w której wykorzystujemy w tym celu specjalne ręczniki zwłaszcza, że ich nabycie nie jest poważniejszym problemem. Kolejnym ciekawym procesem jest glinkowanie. W czasie jego trwania możemy liczyć na to, że pozbędziemy się nawet tych zanieczyszczeń, które wydają się być niemal na stałe przyklejone do lakieru samochodowego.

Już po glinkowaniu samochód powinien być ponownie przepłukany, a następnie wysuszony, w innym wypadku bowiem efekt może być słabszy od zamierzanego.

Autor

Bartosz Gradowski

Redakcja fiatforum.com.pl